Možno to poznáte. Chaotické ranné vstávanie, popoludňajšie dohadovanie nad úlohami, večerné zaspávanie s opakovaným vstávaním z postele… znie vám to povedome?
Tieto situácie môžu byť oriešok u každého dieťaťa, ale u detí so špeciálnymi potrebami môžu byť prechody z jednej časti dňa do druhej obzvlášť ťažké.
Ako to teda zvládnuť v čo najväčšom pokoji? Odpoveď je denná rutina, pretože deťom vyhovuje predvídateľné prostredie. Rovnako ako my dospelí máme zabehnuté postupy, ktoré zefektívňujú náš život v práci, tak predvídateľné rutiny zase uľahčujú život deťom. Deti potom situáciu zvládnu lepšie, keď vedia, čo môžu očakávať. Aby rutina fungovala bez zádrhelov, je potrebné, aby bola dobre naplánovaná, pravidelná a predvídateľná. A tiež je potrebné, aby tieto domáce vytvorené pravidlá rešpektovali všetci, ktorí sa o deti starajú. Je jasné, že vždy nemôže byť všetko 100% dodržané, napr. počas dovolenky, ale dôležité je potom sa zase k rutine vrátiť vo svojom domácom prostredí.
Neexistuje žiadne pravidlo o tom, koľko alebo akých rutín by ste mali mať. To, čo funguje dobre pre jednu rodinu, môže byť príliš prísne a štruktúrované pre druhú.
Moje vyskúšané tipy pre rannú rutinu:
Na začiatku si urobte plán a porozprávajte sa o ňom s dieťaťa, aby vedelo, čo od neho ráno čakáte.
- Vstaňte vy sami skôr, keď budete v časovej tiesni, tak nebudete v pokoji. Stačí o 15 minút.
- Prebúdzajte dieťa osobne a opakovane
- Detské oblečenie (aj tašku do školy) majte pripravené už od večer
- Zaveďte ranný postup napr. obliecť, ustlať, rannú hygienu, raňajky, odchod. Raňajky nevynechávajte, práve u detí je to dôležité.
- Pri jedle nesledujte televíziu
- Priebežne kontrolujte, ako deti stíhajú. Pomôžte deťom napríklad presýpacími hodimami alebo budíkom.
Večerné zaspávanie býva u detí so špeciálnymi potrebami aj náročná disciplína. Obzvlášť deti so špeciálnymi potrebami potrebujú pozvoľný prechod medzi dennou a večernou aktivitou. Dajte tomu čas, môže to byť až 60 minút. Túto fázu postupnej prípravy na spánok začnite hneď po večeri.
Moje vyskúšané tipy pre večernú rutinu:
- Žiadne dobrodružné a dlhé filmy, žiadne sladké nápoje alebo jedlo
- Žiadne tablety, počítače a mobily
- Upratovanie hračiek a hier
- Príprava oblečenia a vecí do školy/škôlky/záujmové krúžky
- Večerná hygiena
- Spoločné rozprávanie a čítanie
- Dodržujte každý deň rovnaký čas, kedy ísť do postele
Tiež je dôležité, aby bola izba uprataná a prehľadná. Deti môžu bojovať s nadmernou stimuláciou a vnímavosťou, pokiaľ je miestnosť v neporiadku a napríklad hračky sú viditeľné, sťažuje to upokojenie myšlienok.
Na zaspávanie tiež dobre zaberajú obľúbení plyšové hračky, ale aj napríklad nahriaty vankúšik alebo špeciálny vankúšik s jemnými vibráciami . Tiež sa skvele osvedčila aromaterapia .
Celý systém rutín s deťmi vám pomôže dodržať magnetická tabuľa alebo napríklad whiteboard. Pamätajte, že deti so špeciálnymi potrebami uprednostňujú vizualizáciu pred prílivom slov, ktoré potom už ani nevnímajú.