Zaujímavosti

Rodinné aktivity – Ako vybudovať pekný vzťah súrodencov

Pre niektorých rodičov iba sen, pre iných radostná realita. Bračekovia a sestričky spolu vychádzajú nadpriemerne dobre alebo sa, v horšom prípade, neznášajú.  Vzťahy medzi deťmi sú rôzne a závisia od mnohých faktorov. Ako zariadiť, aby v detskej izbe vládla súrodenecká harmónia? Máme pre vás zopár tipov.

1. Rozprávky na dobrú noc

Netreba pripomínať, že deti rozprávky milujú. Teraz však nemáme na mysli tie v televízii, ale tie, ktoré im mamina alebo ocino prečíta z obľúbenej knižky večer, keď už ležia v posteli s plyšovým „odháňačom” zlých snov. Dieťa je šťastné, keď si rodič sadne práve na tú jeho posteľ, avšak pozor. Deti sú od prirodzenosti sebecké a aj z takejto zdanlivo zanedbateľnej skutočnosti môže vzísť nepokoj na strane druhého dieťaťa, ktoré môže začať žiarliť. Je teda dobré, ak si rodič sadne na „neutrálne územie”, napríklad na stoličku uprostred izby. Takto zaručíte, že vás budú deti vnímať bez zbytočnej žiarlivosti. Deti naozaj nesú ťažko pocit, že toho druhého, nebodaj, ľúbite viac.

2. Spoločné výlety

V rodine by nemali chýbať spoločné aktivity, medzi ktorými majú svoje špeciálne miesto výlety po okolí. Ak máte doma už staršie dieťa, môže postupne začať rodinné výlety odmietať. Buďte však striktní – znie to zvláštne, ale ak mu nebráni žiadna zásadná okolnosť, jednoducho mu účasť na výlete prikážte. Možno bude spočiatku mrzuté, ale uvidíte sami, ako ho hnev pod vplyvom prírody a zábavy zo strany súrodencov prejde. Napokon si celá rodina užije krásne chvíle, ktoré zaručene upevnia vzťahy a postarajú sa o nezabudnuteľné spomienky.

3. Dobrodruh brat, objaviteľka sestra

Deti sú veľkí prieskumníci. Rady sa hrajú na objaviteľov a statočných hrdinov. Zbierajú kamene, stavajú si bunkre, skrývajú sa v tráve a lezú po stromoch. Nebráňte im v tom. Hlavne mamy sa občas prehnane o svoje ratolesti boja, čo je, samozrejme, normálne a prirodzené. Je potrebné deťom určiť hranice a kontrolovať ich, aby napríklad nešťastnou náhodou nedošlo k úrazu. Ak však vidíte, že väčšie nebezpečenstvo nehrozí, nebuďte svojim deťom stále v pätách. Dovoľte „rytierovi” synovi zachrániť z bunkru „princeznú” dcéru. Tieto detské hry majú obrovský vplyv na ich vzájomný súrodenecký vzťah a aj po rokoch budú na svoje detstvo s radosťou spomínať.

4. Oslavy

Narodeniny sú významným medzníkom v živote každého človeka, o to viac ich prežívajú deti. Tešia sa na všetky darčeky, ktoré im členovia rodiny pripravili. Dajte si za cieľ udržiavať rodinné oslavy ako jednu zo základných tradícií. Nech sa celá rodina zíde okolo oslávenca, či už slávi tri alebo šesťdesiat rokov. Rodinné oslavy zbližujú všetkých členov, nielen súrodencov. Ak sa malý brat nevie dočkať chvíle, kedy dá sestre vlastnoručne vyrobený darček, vyhrali ste.

5. Trest pre nezbedníkov

Ak majú vaše deti dobrý vzťah, trávia väčšinu času spolu, a tak denne podrobujú vašu trpezlivosť vyčerpávajúcim skúškam. Keď už vystrájajú príliš alebo neposlúchajú, na rad prichádza usmernenie. To má najrôznejšie podoby – od zdvihnutého prsta, až po desať-dvadsať na zadok. Nezabudnite, že neplechu spôsobili všetky zúčastnené deti, zostaňte teda spravodliví, a ak je to čo i len trochu možné, usilujte sa neprepadnúť hnevu. Zapamätajte si, že karhať jedno dieťa pred ostatnými nie je vhodné. Ak chcete niečo vyčítať iba jednému z detí, rozoberte to medzi štyrmi očami. Pre detskú psychiku je zraňujúce, ak ho rodič hreší verejne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *