„Vesmír je vytvorený z príbehov, nie z atómov,“ napísala poetka a aktivistka Muriel Rukeyserová. Platí to hlavne o detskom vesmíre plnom fantázie.
„Všetko tu už bolo.“ Keď sa na chvíľu staneme „študentmi odboru porovnávacích štúdií“, zistíme, že aj ono samotné konštatovanie tu už dávno bolo. Podobnosť pasáží z piesní, obrazov či literárnych výtvorov je až zarážajúce. Je v tomto svete ešte vôbec niečo originálne?
Rozhodne. To, čo dnes hýbe svetom a je pridanou hodnotou každej všednej i nevšednej veci či situácie, je zážitok. A ten vzniká tým, že poznáme príbeh, ktorý sa za tým schováva. Keď to prevedieme do sveta hračiek, treba hneď na úvod uznať, že každá hračka má svoj príbeh. Na začiatku jej zrodu stojí nejaká okolnosť, tvorca, jeho nápad, jeho rozpoloženie a jeho príbeh. Na druhej strane na začiatku „strojovo“ vyrábaných hračiek v miliardových počtoch nestojí nejaký Deus ex machina alebo „zhoda okolností“, ale nutnosť vymyslieť niečo, aby ten ktorý koncern mohol opäť výdatne predávať. Áno, aj to je príbeh, ale…
Bolo nebolo
Na Proprcky.cz sa zameriavame na hračky, ktoré neboli vytvorené s vidinou miliardových ziskov, ani v bleskurýchlej marketingovej potrebe vymyslieť niečo, čo zachráni svetovú značku. Sústredíme sa na hračky, ktoré často vznikli akosi len tak, ako dobrý nápad alebo nutnosť urobiť pre svoje dieťa niečo, čo „tu už bolo“, ale nie v požadovanej kvalite. Alebo vzniklo dokonca niečo, čo „tu ešte skutočne nebolo“.
Príbeh Pišlika
Preto si dvaja kamaráti Dušan Ingr a Václav Kvapil povedali, že by pre svoje deti chceli drevené hračky, ktoré nezadrhávajú a sú skutočne krásne. A tak sa rozhodli priviesť na svet Pišlika a celú jeho rozprávkovú ríšu. To je jeden príbeh, ktorý sa rozvinul do ďalších konkrétnych príbehov Pišlika a jeho kamarátov, ktoré sú dokonca zaznamenané na audiostop hlasom Ivana Trojana. Pritom, keď prvýkrát uvidíte Pišlika, poviete sa, že „toto tu už bolo“ – náramne sa podobá figúrke z Človeče nehnevaj sa. Lenže Pišlik nemusí len chodiť dookola podľa toho, koľko krokov mu prislúcha hodená kocka. Pišlika si deti môžu „vytvoriť“ podľa obrazu svojho. A tým vzniká niečo, čo „tu ešte nebolo“ – ďalší „ich“ originálny príbeh.
Príbeh Hojdavaku
Alebo iný príklad. Keď mamička Petra Holá chcela spojiť príjemný pobyt svojho dieťaťa vo vaku s pozitívnymi účinkami hojdania v hojdačke, tak vznikla „koalícia“ s názvom Hojdavak . Kúzlu hojdacieho sa vaku potom prepadli nielen bábätká, ale aj adolescenti a dospelí. Preto sa vyrába v troch verziách – aby svojich fanúšikov udržal a aby sa medzi sebou nemuseli hádať, kto si do neho práve sadne. Príbeh teda pokračuje v obývačke, kuchyni či na verande. Koľko príbehov sa pri zdriemnutí zdalo bábätkám, koľko ich vymysleli „mlaďoši“ a koľko nápadov pri hovení v hojdavaku sa zrodilo v hlavách dospelákov?
Príbeh ponožiek
Alebo napríklad obyčajný nápad s párovaním ponožiek, ktorý prináša FU.FO ? Na začiatku iste stál príbeh, ktorý všetci poznáme – hromada nespárovaných ponožiek prinesených priamo zo šnúry, za tri minúty ide autobus a úporná snaha nájsť druhú správnu ponožku. A čo tak si dať párovanie ponožiek na čas? Olympiáda v párovaní ponožiek? Ďalší príbeh na bielizňovej šnúre.
Minulosť aj budúcnosť
Áno, každá, aj tá najkomerčnejšia hračka má svoj príbeh. My sa však snažíme ísť ďalej – vidieť príbeh a nápad ešte v „prenatálnom štádiu“ onej hračky. A potom ísť ešte ďalej – vyberať hračky, ktoré by boli samy inšpiráciou. Nezaujíma nás teda len príbeh v prítomnosti, ale snažíme sa vidieť príbeh, ktorý už prebehol v minulosti, a ten, ktorý môže nastať v budúcnosti.
Prečo teda kupovať hračky s príbehom, ktorý nezačína až rozbalením krabice a nekončí „jednorazovou radosťou“?
- Kuchári v Ázii tvrdia, že dôležitejšia ako ingrediencie je láska, s ktorou sa jedlo pripravuje. Tá sa podľa nich priamo prejaví v chuti. Mnoho z našich hračiek a ďalších výrobkov je vyrobených ručne alebo len s nutnou podporou strojov. A ten, kto niečo robí ručne, chtiac nechtiac do svojho diela vtláča kus svojho života, svoj príbeh. A to sa priamo prejaví v „chuti“ danej hračky.
- Zaujímavý príbeh, ktorý hračky či iné výrobky sprevádza už pred ich narodením, pokračuje v nich samotných. A kúzelným spôsobom iniciuje deti, aby do týchto hračiek a výrobkov vtlačili svoje vlastné príbehy.
- Hračky a výrobky s vlastnými príbehmi môžu inšpirovať deti, aby si vymysleli napríklad svoje vlastné hračky. A tu začne úplne nový príbeh.
„Vesmír je vytvorený z príbehov, nie z atómov,“ napísala poetka a aktivistka Muriel Rukeyserová. Platí to hlavne o detskom vesmíre plnom fantázie.